Použití a přínos

Bowenova technika je vhodné aplikovat po úrazech svalů a zranění, v důsledku čehož se tělo rychleji regeneruje. Používáme ji rovněž preventivně kvůli celkovým podpůrným účinkům. Působení můžeme doporučit pro zlepšení činnosti vnitřních orgánů i hormonálního systému. Technika připomíná jemné přebrnkávání svalů a častěji se provádí přes oblečení v pohodlné poloze vleže na masérském stole. Pokud se provádí na celém těle, důraz se klade na rovnováhu založenou na uvolnění kotníků, lýtek, kolen, pánevní oblasti, kříže, kostrče, zad, lopatek a dokonce i čelistního kloubu. Mezi další oblasti patří ošetření ramen, horních končetin, karpálního tunelu a štítné žlázy, a lymfatická drenáž krku, prsních svalů, ledvin, dýchacího aparátu, břišní dutiny atd. Můžeme ji úspěšně aplikovat bez rozdílu věku (i pro těhotné ženy) kromě některých pohybů a diagnostických kontraindikací (např. hluboká žilní trombóza, rakovina lymfatického systému a pod.). Bowenova technika je holistická, neinvazivní, nediagnostická technika a nenahrazuje kompletní lékařské vyšetření. Patří mezi měkké techniky, popisujeme ji jako jemnou a šetrnou manipulaci s měkkou tkání (kůži, fasciemi, svaly a šlachami). Unikátní je právě “Bowenův pohyb”, kdy natáhneme kůži přes svaly, vyvineme tlak (asi jako bezbolestný tlak na oční bulvu) a po krátké čekací době sklouzneme se stejným tlakem s kůží nazpět.

Tato technika působí v několika rovinách: fyzické, chemické, psychické, emocionální a hormonální. Existuje několik teorií závislých na úhlu pohledu od medicínského až po vysvětlení vycházející z orientální medicíny. Specifické body, přes které se pohyby provádějí, jsou často křižovatkou krevních a lymfatických cév s nervovými vlákny a meridiány. Jemný tlak a šetrná manipulace pomáhají stimulovat krevní cirkulaci, dochází k mírnému dráždění nervových zakončení a ke stimulaci energetických drah. Zlepšuje se místní prokrvení a lymfatická dréna, dochází k nastolení homeostázy, bílé krvinky čistí tělo od toxinů, v krvi se nachází více endorfinů, uvolňují se energetické bloky a tím může být obnovený přirozený tok “životní energie”.

Ošetření se skládá z jednotlivých pohybů přes definované body lidského těla. Všechny pohyby jsou řazeny do osvědčených postupů tzv. sérií. Mezi jednotlivými pohyby, tzv. procedurami jsou krátké asi 2 min pauzy. Ty poskytnou tělu čas pro dokonalé “zpracování” informace a umožní mu maximální využití. Tělo na tyto impulzy reaguje relaxací a velmi často dochází k uvolnění a přerušení spirály bolesti. Upravením tj. vybalancováním “vnitřního prostředí” může tělo uplatnit svoje vlastní hojivé a léčivé procesy. Další vysvětlení působení Bowenovi techniky je propojení jednotlivých částí těla s mozkem a dráždění specifických receptorů.

Tyto minimální podněty mohou napomoci znovunastolení integrity centrální nervové soustavy s periferními oblastmi. Pro jednodušší pochopení může posloužit jako model žárovka. Vypínač je přes elektrické vedení spojen se žárovkou. Při vstupu do místnosti stačí stlačit vypínač (nezáleží jakou silou a jak dlouho) a pokud je elektrické vedení v pořádku, rozsvítí se žárovka umístěna např. na druhém konci místnosti. Stejně tak v našem těle stačí vykonat jeden správný pohyb a přes nervové dráhy tato informace putuje do mozku. Spojíme tím žárovku s vypínačem a periferií s centrem.

Techniku můžeme aplikovat bez rozdílu věku, jenom podle kondice a chtěného výsledku přizpůsobujeme způsob provedení. Ideální je opakovat proceduru 3 x v průběhu 14 dní, pak stanovíme individuální program.

Technika se může provádět v leže, nebo v stoji, záleží pouze na pocitu, zda-li přes oblečení nebo na kůži.

Bowenovu masáž neděláme při rakovině lymfatických cest a hluboké žilní trombóze. Celkově působí blahodárně v těhotenství, ovšem kromě 2 pohybů, které neděláme nemá nežádoucí účinky. Mnohokrát se zlepší cyklus u žen a zvyšuje možnost otěhotnění v případech neplodnosti při provádění speciálních ošetření.

Aplikace: celkové oslabení imunity, únava, svalová ztuhlost, astma, syndrom karpálního tunelu, tenisového a oštěpařského lokte, poúrazové stavy, bolesti hlavy, neplodnost, nepravidelnost cyklu, PMS, emocionální vypětí, bolesti čelisti, ledvinové koliky a slabá funkce, stagnace lymfy, oslabení žaludku, podpora funkce štítné žlázy, zatuhlé ramena a taky po zlomeninách pro lepší rekonvalescenci. Doporučujeme po aplikaci krátkou procházku a nezůstat sedět déle než-li 45 minut, pak je lepší tělo rozhýbat, hodně pít vodu, tuto tekutinu nic nenahradí.

Comments are closed.