BOWEN TECHNIKA

Bowenova technika je jemná doteková technika, která uvolňuje stres a napjaté svaly, spouští očistný proces, pomáhá obnovit správné držení těla a harmonizuje organizmus. Často se v praxi označuje jako Bowenova masáž, Bowenova tlaková masáž a podobně.

Tom Bowen 1916 – 1982 měl základní vzdělání a byl masérský samouk, svůj volný čas věnoval klientům. Začínal se více zajímat o možnost pomoci alergikům, jelikož jeho žena trpěla astma. Podařilo se mu najít způsob jak jí usnadnit dýchaní. O tom, jak tuto metodu objevil nikdy nemluvil, nicméně pravděpodobným impulzem bylo setkání s Ernie Saundersem vyhlášeným masérem, fyzioterapeutem a chiropraktikem. Tom Bowen spolupracoval více asistenty, kteří od roku 1986 vyučují techniku pod jeho jménem. Největší úspěchy přinesla kolem roku 1970, kdy ročně ošetřil 13.000 platících klientů a děti, těhotné ženy neplatili. Úspěšnost jeho práce se tradovala kolem 85 – 90%. Světová zdravotnická organizace WHO ji uznala jako samostatnou techniku.

Jock Ruddock prezentoval tuto techniku v České Republice v roce 1997, na Slovensku pak o 3 roky později. Postupně ji zdokonalil a vytvořil další samostatné nové techniky, které vyučuje po celém světe: zejména pro milovníky koní je určena technika pod názvem “The Equine Touch”, technika “The Canine Touch” se používá pro psy, a lidem je určena VHT “Vibromuskulární Harmonizační Technika”.

Comments are closed.