Použití a přínos

Kraniosakrální terapieKraniosakrální terapieKraniosakrální terapieKraniosakrální terapieKraniosakrální terapieKraniosakrální terapieKraniosakrální terapieKraniosakrální terapieKraniosakrální terapie(Kranium – lebka, sakrum – křížová kost) Kraniosakrální terapie je velmi jemná neinvazivní technika, která slouží ke zlepšení fungování mozku a míchy i širokého spektra zdravotních obtíží. Napomáhá při odstraňování bolestí hlavy, krku a zad, migrén, skoliózy, problémech s koordinací pohybu, chronické únavy, očních obtíží (hlavně šilhavosti), nemocí způsobených utlačením nervů nebo špatným prokrvením některé části mozku (včetně následků mozkové mrtvice, poruch učení, soustředěnosti apod.), spastických stavů, endogenní deprese, hyperaktivity, premenstruálního syndromu, hypertenze a mnoha dalších. Kraniosakrální terapie velmi vhodná k odstranění následků po všech zraněních a operacích.

Techniky kraniosakrální terapie jsou zaměřeny na nejvyšší možnou harmonizaci energie a tím i na aktivaci a stimulaci vlastních léčebných sil těla. V průběhu ošetření, které trvá zhruba jednu hodinu, leží (oblečený) klient na masážním stole na zádech. Terapeut velmi lehkým dotekem působí v oblasti lebečních kostí a na těch tělesných strukturách, jejichž napětí ovlivňuje stav ostatních orgánů. Velmi vhodné je průběh ošetření kraniosakrální terapií kombinovat s viscerální terapií, která podobným způsobem ošetřuje jednotlivé orgány břicha, pánve, hrudníku i hlavy (mozek a centrální nervový systém).

Kraniosakrální terapie je celostní terapie, která ovlivňuje tělesné i duševní zdraví člověka. Díky kraniosakrální terapii se tělo zbavuje zdravotních problémů a je zlepšována kvalita života. Kraniosakrální terapie pracuje s kraniosakrálním systémem – tj. fyziologický systém, který je přítomný nejen u lidí, ale i u ostatních živočichů, kteří mají mozek a míchu. Formování kraniosakrálního systému začíná již při nitroděložním vývoji a zaniká smrtí jedince. Hlavní výzkum kraniosakrálního systému prováděl Dr. John Upledger na Michigan State Univerzity v USA, ve kterém prokázal, že se lebeční kosti musí nacházet ve stálém a jemném pohybu, aby se mohly přizpůsobovat změnám tlaku mozkomíšního moku, který je přítomen uvnitř systému ohraničeného mozkovými membránami. Pokud lebeční kosti ztratí schopnost pohybovat se v odpovídajícím rytmu kraniosakrálního systému, může dojít k výskytu symptomů různých onemocnění.

Při provádění kraniosakrální terapie může dojít k somatoemocionálnímu uvolnění, což je terapeutický proces, který napomáhá tělu i duši zbavit se negativních zážitků z prožitých traumat. Zároveň podporuje vyrovnání se s emočně negativními situacemi. V prováděných výzkumech bylo objaněno, že lidské tělo v sobě zadržuje fyzické síly, které se v těle následkem traumat hromadí a shlukují se do tzv. energetických cyst, které se stávají nefunkčními místy v lidském těle. Při somatoemocionálním uvolnění dochází k rozpadu těchto energetických cyst a tím k obnovení rovnováhy tělesných funkcí i psychického stavu.

CÍLEM kraniosakrální terapie je najít PŘÍČINU tělesných či psychických problémů, což není vždy jednoduché (každá část těla je spojena s každou částí a příčina může být dobře skrytá). Napomáhá tomu terapeutovo vnímání pozměněného kraniosakrálního rytmu a práce v systému tělesných membrán a mozkomíšního moku. Dobrý terapeut se především snaží, aby si pacientovo tělo provedlo nápravu samo. Proto je práce s klientem velmi jemná. Jestliže je použito jen trochu víc síly než je nutné, může se stát, že se klientovy obranné mechanismy obrátí proti němu. Když se klientovo tělo začne bránit proti terapeutovi, tkáně klientova těla se napnou. V kraniosakrální terapii se v tomto případě terapeutův dotek ještě zlehčí a tím je dán prostor k terapeutickému uvolnění tkání. To vede k tomu, aby klientovy sebenápravné mechanismy byly efektivní.

Jednou z důležitých technik kraniosakrální terapie je Technika bodu klidu (Stillpoint) – CV4, která ovlivňuje autonomní nervový systém a zvyšuje pohyb mozkokomíšní tekutiny. Je velmi efektivní při snižování horečky u infekčních nemocí ( protože podporuje imunitu a pomáhá tělu při zbavování se odpadních látek), dále při snižování vysokého krevního tlaku, regeneraci po úrazech či poraněních atd. Je velice účinná v domácí terapii, když je prováděná rodinnými příslušníky každý den. Tato technika je velmi jednoduchá na osvojení.

I přes velmi opatrnou práci se mohou lidé po ošetření kraniosakrální terapií cítit hůře. Jednou z příčin může být, že se z tkání uvolňují předcházející traumata, což může trvat několik dnů. Jiný důvod je ten, že “znecitlivělá” místa přicházejí k životu a stávají se tak citivějšími. Dále pak to, že se tělo, díky svým adaptačním mechanismům, přizpůsobilo některé špatné funkci a potřebuje čas na návrat zpět do původní, správné polohy či funkce.

Správně prováděná kraniosakrální terapie je bezpečná, proto je indikována ženám v průběhu těhotenství (mobilizuje a zvyšuje množství normálních adaptačních procesů těla, je nezbytné, aby tyto procesy byly po dobu těhotenství vysoce funkční), v období přípravy na porod (uvolnění pánve a kraniosakrálního systému porod usnadňuje), při nepostupujícím porodu i v období šestinedělí (upravuje hormonální hladinu, snižuje vysoký tlak, odstraňuje poporodní depresi, obnovuje normální funkci pánve a tak eliminuje mnoho poporodních problémů se zády atd.).

Kraniosakrální terapií by měly být ošetřeny všechny děti, které nosily rovnátka. Jejich nasazení omezuje až zastavuje pohyb čelistí a ovlivňuje pohyb všech lebečních kostí. Následky se nemusí projevit ihned, ale někdy až za delší dobu. Rovnátka mohou být příčinou např. migrén, šumění a hučení v uších, atd.

Na ošetření kraniosakrální terapií pozitivně reagují i lidé starší, kteří jsou méně pohybliví, křehčí a ztrácejí paměť. Po terapii se stávají pohyblivější, vitálnější, zvyšuje se jejich imunita a intelekt i paměť se zlepšuje. Vynikající a viditelné výsledky jsou dosahovány po lehčích mozkových příhodách.

Doporučená literatura:

  • John E. Upledger/Jon D. Vreedevoogd: Učebnice kraniosakrální terapie
  • John E. Upledger: Ty a tvůj skrytý lékař (kraniosakrální terapie, somato-emocionální uvolnění)
  • John E. Upledger, Richard Grossinger, Don Ash a Don Cohen: Kraniosakrální terapie – Co to je a Jak se s ní pracuje
  • Gert Groot Landeweer: Kraniosakrální terapie – cvičení na odstranění tělesných blokád
  • Roger Gilchrist: Kraniosakrální biodynamika

Doporučenou literaturu lze zakoupit v prodejně Zlatého klíčku.

Pozn.: V textu byly použity informace z knihy Ty a tvůj skrytý lékař Dr. Johna Upledgera, z výcviku Kraniosakrální terapie vedené lektorem a terapeutem Nijeshem z Německa i z vlastních zkušeností.

Comments are closed.