Použití a přínos

Mayské masáže břicha – ArvigoMayské masáže břicha – ArvigoMayské masáže břicha – ArvigoMayské masáže břicha – ArvigoMayská břišní masáž je neinvazivní, externí masážní technika. Vede vnitřní břišní orgány do správného postavení, což umožňuje optimální zdraví a pohodu. Mayská masáž zlepšuje funkci orgánů tím, že v břiše uvolňuje fyzické a emoční napětí. Masáž je prospěšná pro muže i pro ženy.

Technika využívá anatomii, fyziologii, herbologii a naprapathii (studium vazů, kloubů a svalů), a s pomocí léčivých technik starých Mayů se zabývá potížemi mužů i žen. Technika uvolňuje městnání a blokády, tím zlepšuje proudění chi a tekutin v oběhovém, lymfatickém a nervovém systému a předchází tak postupu symptomatologie chronických chorob.

Dr. Rosita Arvigo, rozvinula tyto techniky po výcviku u Dona Elijia Pantiho, posledního z tradičních mayských šamanů ve Střední Americe, kde přes 30 let žila. Arvigo techniky mayské břišní masáže (Arvigo Techniques of Maya Abdominal MassageTM) kombinují moderní vědu s tradičním léčitelstvím a moudrostí a vytvářejí tak holistickou cestu k fyzickému, emočnímu a duchovnímu zdraví a pohodě.

Přínos ošetření pro ženy
Za normálních okolností se děloha nepatrně naklání nad měchýřem ve středu pánve, asi necelé 4 centimetry nad stydkou kostí. V této pozici ji drží svaly, vaginální stěna a vazy, které ji upevňují vpředu, vzadu a po stranách pánve. Děložní vazy mají schopnost se natahovat, aby poskytly prostor rostoucímu zárodku a mohly se volně pohybovat, když jsou močový měchýř nebo střeva naplněná. Vazy a svaly mohou zeslábnout a povolit, v důsledku toho pak děloha poklesne, padne dopředu, dozadu nebo do strany.

Děloha v některé z těchto pozic se nazývá pokleslá nebo posunutá. Moderní medicína ženám při tomto problému nabízí málo nebo nic. Patří k tomu antikoncepční pilulka, svalová relaxancia nebo chirurgický zákrok a obecně se ženám říká, že “děloha je v nesprávné poloze, ale to je normální a nedělejte si s tím starosti.” Přesto mají ženy celou řadu fyzických a emočních symptomů, kterými je možné se zabývat a je možné jim předcházet pomocí těchto neinvazivních masážních technik. Když dojde k posunutí reprodukčních orgánů, může dojít k omezení normálního oběhu krve a lymfy a mohou být narušeny nervové spoje. Několik dekagramů navíc, které tlačí na krevní a lymfatické cévy, může způsobit v různých tělesných systémech zmatek. Když dělohu vrátíme do správné pozice, obnoví se homeostáze, přirozená rovnováha v těle, v pánevní oblasti a okolních orgánech. Vyplaví se toxiny a vyživující látky, které pomáhají udržovat tonus tkání a hormonální rovnováhu, se uvedou do správného stavu. Pro zdravé těhotenství, přípravu k porodu a při vlastním porodu to má zásadní význam.

Staré adheze způsobené invazivní léčbou v pánevní a břišní oblasti, včetně fibroidních nádorů, endometriózy a císařských řezů, se zmenší, když se na ně masáž dělohy zaměří. Kromě toho je možné zmírnit problémy v oblasti zažívání, močového traktu a měchýře.

Přínos ošetření pro muže
Mayské techniky břišní masáže mohou být velmi prospěšné i pro muže. Masáž břicha zajistí plně přívod krve k prostatě a tím předejde otokům a zánětu. Muži říkají, že po ošetření cítí výrazný rozdíl v průtoku krve. Masáž nejen uleví od otoků prostaty, ale pomáhá i odlehčit křečovým žilám, brání předčasné ejakulaci, některým problémům spojeným s impotencí a nutkáním k častému močení.

Symptomy při posunuté poloze
Arvigo techniky mayské břišní masáže se nabízejí jako podpůrná varianta zlepšující zdraví a pohodu a nejsou zamýšleny jako komplexní přístup zdravotní péče. Máte-li vážný zdravotní problém, poraďte se nejprve s tím, kdo se stará o vaše zdraví.

Jak bylo řečeno, naše techniky podporují a zlepšují zdraví a pohodu a prokázalo se, že ve srovnání s jinou léčbou vykazují uspokojivé výsledky.

Lidé, kteří praktikují Arvigo techniky mayské břišní masáže, sdělují, že techniky přinášejí úlevu při mnoha obecných zdravotních problémech. Podporují a zlepšují funkce orgánů.

Následující seznam uvádí většinu nejběžnějších symptomů, které se zlepšily díky použití této holistické modality v péči o vlastní zdraví.

Pro ženy:

 • Posunutá nebo vyhřezlá děloha anebo močový měchýř
 • Bolestivá menstruace a ovulace
 • Nepravidelné menstruační cykly a ovulace
 • Infekce močového měchýře nebo kvasinkové infekce
 • Potraty, obtížná těhotenství
 • Endometrióza
 • Problémy a symptomy související s menopauzou
 • Neplodnost
 • PMS/deprese při menstruaci
 • Cysty na vaječnících
 • Fibroidy v děloze (myomy)
 • Abnormální krvácení z dělohy
 • Podporuje v těhotenství, pomáhá jak v přípravě, tak i při vlastním porodu

Co je to Mayská břišní masáž (MBM)?
Mayská břišní masáž je neinvazivní technika externí masáže. Uvádí interní orgány v břišní dutině do správného postavení, zajišťujícího optimální zdraví. Technika působí tak, že uvolňuje městnání a blokády, což zlepšuje tok chi a tekutin v oběhovém, lymfatickém a nervovém systému, a předchází tak rozvíjení symptomů chronických chorob. Mayská masáž zlepšuje funkci orgánů, protože uvolňuje fyzické a emoční napětí v břiše. Masáž je účinná u mužů i u žen.

Jak působí masáž u žen?
Tato externí masáž jemně zvedá dělohu a uvádí ji do optimálního postavení v malé pánvi. Dělohu upevňuje více než 10 vazů. Vazy, které jsou pod tlakem nebo v napětí, mohou navodit špatné postavení dělohy. V takovém případě se u žen projeví celá řada symptomů.

Jak rychle mohu očekávat změnu?
Podle stupně závažnosti problému může k úpravě postavení dělohy stačit jediné ošetření nebo je také potřeba až několik měsíců, aby vazy získaly dostatek síly a pružnosti a udržely dělohu ve správném postavení. Zpravidla je třeba minimálně tří ošetření.
Ženy často hlásí rychlé zlepšení symptomů a dobrý pocit, když pravidelně provádějí samoošetření.

Doporučuje se Mayská břišní masáž všem ženám?
Skoro každá žena, i ty, které měly hysterektomii, může mít z Mayské masáže dělohy značný prospěch díky zlepšení krevního oběhu, odtoku lymfy a omezenému tvoření tkáně jizev.

Masáž dělohy se neprovádí:

 • Během menstruačního krvácení
 • Prvních 6 týdnů po normálním vaginálním porodu nebo první 3 měsíce po císařském řezu
 • U žen, které používají nitroděložní antikoncepci
 • V případě rakoviny v pánevní oblasti nebo podezření na ni, nebo když klient/ka kvůli ní podstupuje chemoterapii
 • V prvním trimestru těhotenství
 • Při brániční kýle – jen lehkým dotekem

Podporuje MBM plodnost?
Odhaduje se, že asi 30 % žen, kterým se nepodařilo otěhotnět, otěhotní po opakovaném ošetření MBM. Ošetření se obvykle skládají z masáže, úpravy stravy a životního stylu a herbální terapie na podporu plodnosti.

Jakmile je děloha v optimálním postavení, zlepšená hemodynamika a homeostáze podpoří a zlepší plodnost. Když do tohoto procesu zapojíme i partnera, zjišťujeme, že se plodnost zvyšuje! Konec konců potřebují muži tuto práci stejně tak jako ženy.

Měla jsem hysterektomii – jak MBM (mayská břišní masáž) pomáhá?
Ženy, které měly hysterektomii, mají z mayské břišní masáže také prospěch. Technika zlepšuje oběh v jizvě a jejím okolí a umožňuje správný tok lymfy, který je po chirurgickém zákroku často blokovaný a v důsledku toho vznikají otoky, pálení a bolesti v hloubce pánve. Pravidelným používáním technik MBM se po chirurgickém zákroku v pánvi nevytvoří jizva. Vazy a ostatní orgány mají prospěch ze zlepšeného oběhu v pánvi.

Jak pomáhá MBM u císařských řezů?
Celé řadě porodů císařským řezem by se dalo předejít díky použití jednoduché, bezpečné a snadno osvojitelné masážní techniky. Naši pracovníci ji používají proto, aby se předešlo nutnosti císařského řezu. Posílením a zvýšením tonu dělohy, vazů a dalších pánevních orgánů pomáhá masáž udržet dělohu v pozici, která je pro porod optimální.

Stav matky i plodu se v přípravě k porodu zlepšuje. Naše porodní báby používají tuto techniku při porodních bolestech a při samotném porodu a konstatují snížené porodní bolesti a snadný porod pro matku i dítě.

U žen, které prodělaly císařský řez, přispívá tato technika k rozrušení tkáně jizvy stejně, jako je tomu u žen po hysterektomii.

Co je to “samoošetření” a jak pomáhá?
Každý klient dostává instrukce, jak má sám/a břišní masáž provádět. Svépomocné provádění masáže 2-3 minuty denně umožňuje každému, aby si při práci s ošetřujícím dále zlepšil vlastní symptomy.

Kdo má kvalifikaci pro provádění Arvigo technikTM?
Pouze ti adepti, kteří úspěšně dokončili první tři úrovně výcviku, ke kterým patří samoošetření (Self-care), odborné ošetření (Professional Care) s případovými studiemi, a konečně, certifikační kurz (Certification Class), mají kvalifikaci k provádění této techniky. Na webové stránce Arvigo masáže je uveden seznam kvalifikovaných pracovníků, kteří úspěšně dokončili tyto tři úrovně výcviku.

Ošetření
Ti, kdo praktikují Arvigo techniky mayské břišní masáže, dokončili kurs Self Care a Professional Training. Mnozí dokončili i pokročilý kurs Certification Training. Arvigo practitioners jsou zavedení poskytovatelé zdravotní péče, kteří se účastní našeho pokročilého výcviku, aby tuto možnost mohli poskytovat klientům.

Naši praktikující přinášejí do našich dílen různé zdravotnické poznatky a aplikují tyto techniky podle své individuální kvalifikace a dosažené praxe podle toho, ve kterém státě pracují.

Zatímco naši praktikující mají rozdílnou zdravotní kvalifikaci a přístup ke klientům ve vlastní praxi, jsou Arvigo Practitioners školeni k tomu, aby svým klientům poskytli následující ošetření a co nejlépe uspokojili zdravotní potřeby jednotlivého klienta.

Co můžeme od ošetření očekávat?

 • Obecný přehled osobní zdravotní historie a stanovení potřebné aktuální zdravotní péče
 • Břišní masáž zaměřenou na srovnání reprodukčních a břišních orgánů
 • Vyhodnocení a aplikaci strukturálního srovnání páteře se zaměřením na křížovou kost, bederní a hrudní páteř
 • Instrukce k domácím svépomocným technikám na podporu profesionálního ošetření
 • Doporučení doplňkových možností: bylinné léky, obklady z ricinového oleje, faja (zábal na podporu orgánu), bajos (tradiční mayská vaginální parní koupel, vyslov bahos), poučení a úprava výživy anebo životního stylu

Kontraindikace
Mayská břišní masáž se za určitých podmínek nedoporučuje. Pokud máte dotazy, obraťte se, prosím, na svého ošetřujícího pracovníka.

 • Během aktivní menstruace
 • Při přítomnosti nitroděložního antikoncepčního tělíska
 • Bezprostředně po chirurgickém zákroku v břiše
 • Při aktivní infekci nebo rakovině v pánevní oblasti nebo při prodělávání chemoterapie
 • V prvním trimestru (19 týdnů) těhotenství
 • Při brániční kýle (je nutná jemná masáž)

Comments are closed.